GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 6881483
nr 688 1483
Skålfat
Kina, 1700-tal, blå/vitt, längd: 29
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 28 mars 2011
kl 17:37:56
700 kr
950 kr
800 kr
900 kr
1.000 kr
Blå Eld
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Skålfat
nr 688 1483
Skålfat
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 1.100 kr |
måndag 28 mars 2011 |
Blå Eld
Koka Blå
Koka Blå